Uživatelé PC mají často unavené oči, suché nebo i červené oči (syndrom suchého oka). Jedním z hlavních důvodů je naše nízká frekvence mrkání před obrazovkou počítače. Mrkání souvisí s kognitivními procesy. Když jsme zamyšlení, mrkáme méně než obvykle. Slzný film se neobnovuje, jak má a naše oči vysychají. Eyeblink používá kameru pro detekci mrkání, pomáhá mrkat více, upravuje vlatnosti obrazovek a připomíná přestávky či oční cvičení.
Kromě úplnosti mrknutí, zachování dostatečné frekvence mrkání pomáhá vyhnout se syndromu suchého oka [1]. Zdravý člověk mrká 10- až 15-krát za minutu. Eyeblink měří frekvenci mrkání přibližně každou půlhodinu (ledka kamery svítí asi tři minuty) a vytváří pro vás statistiky. Celou historii měření lze otevřít kliknutím na graf. Detail měření je dostupný po najetí myší. Prozatím není možné rozlišit úplné a neúplné mrknutí obyčejnou kamerou v běžných podmínkách. Lze však měřit délku mrknutí, tento parametr prozatím nevyhodnocuje avšak je viditelný v podrobnostech a můžete si všimnout, že když jste unavený mrkáte méně a vaše mrknutí jsou delší. Takže pokud i máte zdravou frekvenci mrkání, stále můžete pociťovat problémy. Trénink mrkání vám umí pomoci.
Mnozí uživatelé mají notebook s vestavěnou kamerou, která funguje slušně. Prosím, když používáte zároveň externí monitor, pokuste se nastavit polohu notebooku tak, aby kamera viděla oči. Můžete si vyzkoušet živý náhled detekce mrkání zda vše funguje jak má, který najdete v nastaveních () a následně ikonka kamery ().
Někdy se stane, že připomínka nechce zmizet, i když jste mrkli. V tomto případě, prosím, otestujte detekci mrkání. Eyeblink používá nejmodernější algoritmy pro detekci obličeje, očí a mrkání. Detekce může selhávat při náročných světelných podmínkách. Hrubý rám brýlí obvykle snižuje úspěšnost detekce. Některé vestavěné kamery nefungují dobře, protože nekvalitní optiku vyvažují úpravou expozice, což při horších světelných podmínkách může značně snížit rychlost kamery natolik, že detekce mrkání bude neúspěšná. Nebo silné světlo v záběru kamery (okno) způsobuje, že tvář je příliš tmavá a je problém detekovat mrknutí. V těchto případech se prosím zkuste řídit radami o rozmístění pracovního prostředí v sekci léčení nebo můžete zkusit změnit nastavení kamery.
[1] BLEHM, C. et al. Computer Vision Syndrome: A Review. Survey of Ophthalmology. 2005, Dostupné online.
Každé mrknutí roztírá slzný film, který oči chrání a zvlhčuje. Zejména úplné mrknutí jsou důležité, protože jen při dotčeni víček se obnovuje třetí vrstva slzného filmu (lipidy - tuky), která ochraňuje oko před vypařováním slz. Vědom trénink úplných mrknutí, kdy víčka přitlačíte silnější k sobě, může zvýšit frekvenci mrkání [2] a napravit zlozvyk nekompletních mrknutí [3].
Eyeblink obsahuje dva typy připomínek. Jednoduchá připomínka, která nepotřebuje kameru, se zobrazuje v pravidelných intervalech na tři sekundy, aby uživateli připomněla, že má mrkat. Většina uživatelů si nepřeje neustále vyrušování, ale pouze v případě, pokud je to opravdu nutné a pro tento případ použijte interaktivní připomínku, která spolupracuje s kamerou.
Interaktivní připomínka se vysune pouze v případě, že málo mrkáte a zmizí s následným mrknutím. Pokud mrkáte pořádně, připomínka se ani nezobrazí. Připomínka je ve formě malého okna, které se vysouvá z pravého horního rohu obrazovky. Díky pohybu a perifernímu vidění ji snadno rozpoznáte a víte, že máte mrknout, aby zmizela. Tímto způsobem je vyrušování minimální. Eyeblink pracuje na pozadí a interagovat s ním pomocí vašich mrknutí. Poloha připomínky se da snadno změnit po stisknutí tlačítka "ZMĚNIT POLOHU PŘIPOMÍNKY". Pak stačí připomínku přesunout pomocí klasického principu chyť a pusť. Doporučená poloha je pravá strana pravého monitoru.
Někteří lidé mrkají dostatečně, ale přece pociťují problémy. Lidé s dysfunkcí Meibomských žláz potřebují, aby se jim propomienka zobrazila, i když mrkají často. Vědomé mrknutí je většinou úplné a díky tomu trénink mrkání nám může pomoci napravit způsob, jakým mrkáme [3]. Při použití této možnosti je připomínka zobrazována pravidelně bez prvotního čekání, zda uživatel mrká dostatečně.
[2] D. Nosch, C. Foppa, M. Tth, and R. Joos. Blink animation software to improve blinking and dry eye symptoms. Optometry and Vision Science, 2015, Dostupné online.
[3] M. Collins, H. Heron, R. Larsen, and R. Lindner. Blinking patterns in soft contact lens wearers can be altered with training. Optometry and Vision Science, 1987, Dostupné online.
Dalším důvodem nízké frekvence mrkání je nadměrný jas obrazovky ve srovnání s okolním světlem. Zejména večer obrazovka vyzařuje příliš mnoho světla, což snižuje schopnost správně mrkat. Eyeblink umí upravit hardwarový i softwarový jas pro všechny obrazovky najednou. Softwarová úprava jasu využívá rozhraní MS Windows a hardwarová úprava je podporována asi 90% obrazovek a grafických karet. Takže šance, že vám to nebude fungovat je jen 10%. V nastaveních Eyeblink můžete definovat zkratky, kterými můžete měnit nastavení obrazovky a šetřit čas. Je to velmi výhodné zejména při používání stolního monitoru, nemusíte stále hledat v menu správnou položku. Eyeblink šetří vaše oči a zároveň i peníze za elektřinu. ;) Úprava jasu Eyeblinkom není kompatibilní s programy typu f.lux. Tyto funkcionality nejsou dostupné pro operační systém Mac.
Pravděpodobně znáte f.lux, který upravuje teplotu barev obrazovky na základě vaší polohy a času západu a východu slunce. Proč potlačovat modré světlo? Během evoluce naše tělo přizpůsobilo produkci melatoninu (hormon, který nám pomáhá usnout) na základě světla. Tělo si všimlo, že vždy před nocí je světlo při západu slunce červenější, a že za chvíli bude noc a třeba spustit produkci melatoninu. Kvůli večernímu používání obrazovek se snižuje produkce melatoninu a můžeme mít problémy se spánkem. Nastavení teplejší barvy obrazovky nám pomáhá mít lepší spánek. Můžete manuálně nastavit teplotu barvy pomocí Eyeblink na 3 přednastavené možnosti: Teplejší (4500 Kelvinů), Teplá (5500 Kelvinů) a Normální (6600 Kelvinů).
Efektivní víte měnit nastavení všech vašich obrazovek pomocí klávesových zkratek. Předdefinované jsou "Alt + Nahoru" pro zvýšení jasu, "Alt + Dolů" pro snížení jasu a "Alt + Mezerník" na posun v přednastavených nastaveních teploty barev. Předdefinované zkratky víte změnit v nastaveních, ikonka vlevo nahoře v liště s názvem .
Nadměrná práce s počítačem snižuje naši frekvenci mrkání. Pravidelné přestávky jsou důležité pro prevenci unavených očí a křečových žil. Lidé jsou stvořeni k dlouhodobé chození, ne sezení. Musíme vstát od stolu a alespoň na minutku se projít v pravidelných intervalech, abychom předešli křečovým žilám. Žádné sezení není zdravé, pokud ve stejné poloze strávíte více než 30 minut. Židle NESEDA vám umožní střídat hned několik přirozených poloh tak často, jak se vám chce. Eyeblink připomíná přestávky efektivní a moudře tím, že sleduje čas neaktivity počítače (poslední pohyb kurzoru myši nebo klávesy) na naplánování vašich přestávek. Vaše přirozené přestávky jsou tím zahrnuty ve vašem plánu. Připomínka se dá jednoduše přesunout kliknutím levého tlačítka a posunem myši na dané místo.
Oční cvičení jsou důležité, musíme trénovat naše oční svaly a měnit zaostřovací vzdálenost, abychom měli oči odpočaté. Na základě rad očních lékařů se používají 20-minutové intervaly mezi očními cviky. Připomínka se dá také přesunout pomocí levého kliku a posunu myši na dané místo.
Někdy je kamera potřebná pro jiné věci jako Skype či hovor, funkce využívající kameru lze pozastavit při zachování ostatních funkcí. Můžete to udělat ručně přes ikonku v ovládání nebo v nastavení (), kde můžete nastavit pravidla pro automatické pozastavení na základě názvů oken aplikací běžících v popředí. Například Skype běží na pozadí, a pouze když je v popředí může potřebovat kameru.
Někdy, když běží na počítači prezentace nebo se jen dívá film, tak jsou připomínky nežádoucí. V takovém případě můžeme pozastavit celý Eyeblink a všechny jeho funkce v menu nebo definovat automatiku v nastaveních. Zde se Eyeblink řídí na základě právě běžících procesů i těch na pozadí. Pokud daný proces běží, Eyeblink se pozastaví. Například přehrávač videí či nějaká hra. Všechny právě běžící aplikace si umíte prohlédnout v Manažeři úloh operačního systému. Můžete nastavit pravidla pro automatické pozastavení též na základě názvů oken aplikací běžících v popředí (Skype, Call, Zoom, Hovor).
Väčšina obrazovek může být ovládaná. Nejvíce problému spůsobuje nová funkcie Windows 10. Když máte rozšířenou plochu, sám Windows 10 může ovládat jas na externí obrazovce pomocí skratek na laptopu zatím co vypína ovládaní Eyeblinkom.
Lidé opakovaně hlásí, že Eyeblink čas od času upravuje jas podle libosti. Vlastně to dělá MS Windows. Eyeblink poslouchá signály operačního systému a upravuje posuvník tak, aby ukazoval aktuální nastavení.
Prosím využijte ovládací panel nebo přímo otevřete odinstalační .exe soubor z umístění, kde jste Eyeblink nainstalovali. Windows 10 má chybu ve své aplikaci nastavení a vyžaduje adminisrátorské práva i když nejsou potřeba.
Windows používá škálování při displejích s vysokým rozlišením. Prosím jděte do Nastavení -> Systém -> Obrazovka -> Pokročilé nastavení škálování a zapněte funkci, aby se Windows pokusil opravit rozlišení jednotlivých aplikací a reštartnite Eyeblink.
Pokud byla obrazovka vypnutá při startování Eyeblink, tak o ní Eyeblink neví. Vypněte a zapněte ovládání obrazovek, aby Eyeblink nově detekoval připojené obrazovky.
Windows z času načas resetuje pole barev používané grafickými kartami. Tato událost se nedá detekovat a nastavovat vlastnosti obrazovky každou minutu by zbytečně zpomalovalo počítač. Jednoduše použijte klávesové zkratky a nastavte si vlastnosti dle vašich představ.
Otevřete si logitech webcam software, jděte do "preferences", záložka "general" a odškrtněte "auto-launch webcam controller" video.
Windows verze N a KN nemají Microsoft Media Foundation (používané pro přístup ke kameře) protože jsou vydány bez Windows Media Player. Prosím nainstalujte správnou verzi msmf od Microsoftu pre Windows N (vyžaduje administrátorská práva).
Jsou různé důvody, kdy tato chyba nastává jako odpojena kamera během měření, špatný kabel / kamera, špatný ovladač (nefunguje správně celou dobu), ochrana soukromí ve Windows. Ojediněle i knihovnou OpenCV, kterou Eyeblink využívá.
Kameru může používat pouze jeden software v reálném čase. Kdo dřív přijde, dřív bere. Může se stát, že aplikace jako Skype nebo Snagit brání jejímu využití Eyeblinkom. Ve Windows 10 musíte povolit využívání kamery aplikacím třetích stran. Jděte do Nastavení => Soukromí, vyberte Kamera a povolte její využívání. Pokud nevíte zjistit, který program používá, a tím blokuje kameru, doporučujeme Eset Internet Security, který obsahuje ochranu přístupu ke kameře. Můžete zjistit pomocí tohoto návodu , která aplikace právě používá kameru. Jeden ze sta případů asi vypíše tuto hlášku, kvůli chyby v knihovně OpenCV, takže nemusíte se hned bát, že máte virus. Dokonce se mi stalo, že se mi porouchal kabel ke kameře a dostával jsem tuto hlášku kvůli tomu.
Chyba v Qt knihovně může způsobit, že se nezobrazí změna v grafickém rozhraní, stačí otevřít nastavení a jít zpátky. Grafické rozhraní by mělo překreslit správně.
Pravděpodobně používáte pouze jednoduchou připomínku (vypnuli jste interaktivní) nebo máte zapnuté, že máte dysfunkci Meibomských žláz.
Nejdříve zkontrolujte Test detekce mrkání, abyste viděli, zda jsou světelné podmínky dostatečné a zda jsou mrknutí detekovány správně. Pokud používáte interaktivní připomínku, ta se nemusí vůbec zobrazit, pokud mrkáte dostatečně často. Můžete si to ověřit tím, že zapnete Mám dysfunkci Meibomských žláz, kdy se vypne zobrazování interaktivní připomínky pouze při nízké frekvenci mrkání. Poslední možnost je chyba v knihovně OpenCV. Může se v ojedinělých případech stát, že dané vlákno neodpovídá. Prosím ukončete a znovu spusťte Eyeblink. Pokud se vám to nedaří spustit Eyeblink opět (nejde spustit), prosím reštartnite počítač.
Je to vždy o důvěře. Každý program na PC má přístup ke kameře a může dělat fotky (Windows funguje jinak než Android, kde explicitně povolujete přístup ke kameře). Pokud jste zkušenější uživatel, můžete si snadno zkontrolovat, že Eyeblink komunikuje se serverem pouze při startu a tyto kilobajty jsou pouze měření (pokud jste povolili jejich posílání) a verifikace licence či kontrola aktualizací. Snadno si můžete zkontrolovat, že Eyeblink pak vůbec nekomunikuje přes síť (pouze po startu či probuzení PC).
Eyeblink generuje identifikátor PC, který se posílá pro identifikaci instalace. Statistiky mrkání a nastavení se posílají, pokud jste je povolili.
Klikněte na další informace a uvidíte, že instalační soubor je podepsán platným certifikátem a odblokujte proces instalace manuálně. Může se stát, že validační certifikát v rámci služeb od Microsoftu není ještě rozšířen (SmartScreen ho ještě nezná). Když dostatečný počet uživatelů odblokuje instalaci Eyeblink, reputace se zvýší a následně rozšíří mezi počítači s Windows (Microsoft služba).
Prosím, spusťte aktualizaci svého operačního systému. Vaše Windows knihovny jsou zastaralé a nepodporují nové kompilátory. Pokud jste nainstalovali nejnovější aktualizace a tato chyba trvá, pravděpodobně nějaký program přepsal Windows soubory. Můžete si zkusit tuto chybu vyhledat, je zcela běžná. Prozatím mým nejlepším doporučením je přeinstalovat Windows protože se vám to stane opět v budoucnu i při jiných aplikacích.
Umístěte kameru na hlavní monitor. Umístění připomínky můžete změnit v nastavení.
Licence je platná pro danou instalaci. Potřebujete si koupit druhou licenci pro další počítač.
Děkuji za podnět. Pouze jeden program může v reálném čase přistupovat ke kameře. Eyeblink nyní už upozorňuje uživatele, pokud je kamera nedostupná, takže můžete pomocí Eyeblink-u zjistit, jestli vás nějaký virus / malware nesleduje (samozřejmě za předpokladu, že budete Eyeblink-u věřit). Eyeblink používá knihovnu OpenCV na přístup ke kameře. Zřídka se stane, že kamera je nedostupná z důvodu chyby v této knihovně, proto se prosím nebojte, že vás někdo sleduje, kdyby se vám toto upozornění z času na čas ukázalo. Pokud vidíte tuto chybovou hlášku, také to může znamenat chybu kabelu ke kameře (osobní zkušenost), protože se poškodil obraz z kamery.
Pokud není tvář dobře viditelná kvůli špatným světelným podmínkám nebo rychlost kamery je nižší než 10 obrázků za sekundu, žádné měření se nepřidá, protože Eyeblink nedokáže v těchto podmínkách měřit. Vyzkoušejte Test detekce mrkání, pokud pracuje správně jděte zpět a nechte Eyeblink běžet na pozadí celý den a uvidíte. Měření by mělo přidat (pokud je zapnuto) přibližně každou půlhodinu.
Kamery fungují různé. Například kamery Logitech potřebují více času na to, aby se ledka rozsvítila. Stává se, že někdy při měření osvětlení nebo tréninku ledka ani nerozsvítí, protože to trvá jen pár sekund. LEDky vidíte zapnutou zejména při měřeních, protože ty trvají 3 minuty. Ledka se těžko vypíná, protože každý výrobce má na to jiný příkaz. Prozatím neznám obecné řešení, které by vypnulo ledku na všech typech kamer.
Dělal jsem testy a jedna z nejvhodnějších kamer pro Eyeblink je Microsoft LifeCam HD 3000. Obraz je doručován stabilně i při slabém světle podobně jako u Logitech kamerách (B905, C905, C525, C270, C310). Oproti Logitech kamerám, LifeCam preferuje objekty v popředí při úpravě expozice, díky čemuž Eyeblink lépe detekuje mrknutí. Nejvíce si to můžete všimnout, pokud je v pozadí okno.