Prihlásiť

Syndróm suchého oka

Väčšinou používatelia PC, ľudia nosiaci kontaktné šošovky a pracujúci v klimatizovanom prostredí trpia syndrómom suchého oka. Je to multifaktorové ochorenie sĺz a povrchu očí. Medzi časté symptómy patria: suchosť, trenie, pálenie, svrbenie, pocit cudzieho telieska v oku a v neskorších štádiách zahmlené videnie či rozšírené cievky v oku (červené oči). Vyskytuje sa tiež reflexné slzenie alebo neustále „slzavé“ oči. Pri dlhodobom neliečení môže vzniknúť i poškodenie zraku. Syndróm suchého oka postihuje asi 20% populácie Európy, Severnej Ameriky a Ázie [1].

Dr. Ed Jaccoma vysvetľuje, že existujú dva spôsoby, ako produkujeme slzy. Prvým je to, čo by sme mohli nazvať systémom „vodného postrekovania“. Táto konštantná produkcia sĺz pochádza z početných malých žliaz po obvode očného viečka, ktoré udržujú oči vlhké za väčšiny podmienok. Druhý systém je to, čo by sme mohli nazvať „požiarnou hadicou“. To je slaná voda, ktorá pochádza z veľkých slzných žliaz zodpovedných za slzy plaču pri emóciách alebo keď sa nám niečo dostane do očí. Pri diagnostikovaní suchého oka sa môže zistiť nedostatočné množstvo a/alebo nízka kvalita sĺz alebo zápal, ktorý dráždi oči.

Zdraví ľudia žmurkajú 10- až 15-krát za minútu. Väčšina ľudí žmurká pri práci s počítačom podstatne menej. Blehm a kol. [2] hovoria až o 60% znížení žmurkania. Pri našom výskume sme spozorovali až 80% zníženie (líši sa od človeka k človeku). Jedným z hlavných dôvodov nízkej frekvencie žmurkania je naša práca s počítačom. Žmurkanie súvisí s kognitívnymi procesmi. Keď sme zamyslení, žmurkáme menej. Ďalší dôvod nedostatočného žmurkania je jas obrazovky a jej nemeniace sa umiestnenie. Je to podobné ako s ohňom: menej žmurkáme, keď sa doň pozeráme. (Skúste niekedy pozorovať človeka pri opekačke ;)) Kvôli nízkej frekvencii žmurkania sa slzný film dostatočne neobnovuje a naše oči vysychajú.

[1] Benitez-del-Castillo, J.M., Lemp, M.A., Ocular Surface Disorders. Jp Medical Pub 2012

[2] BLEHM, C. et al. Computer Vision Syndrome: A Review. Survey of Ophthalmology. 2005, Dostupné online.


Na žmurkaní záleží

Každé žmurknutie obnovuje slzný film. Slzný film sa skladá z troch vrstiev: hlien, vodnatá a olejová vrstva navrchu, ktorá chráni oko pred vyparovaním vody. Slzný film je mikroskopická vrstva, ktorá oko chráni a zvlhčuje. Oko sa podobá kvetu, ktorý bez vody vyschne. Môžeme ho porovnať aj s motorom auta, ktorý sa bez oleja zadrie. Na žmurkaní záleží. Vyplavuje prach a mikroorganizmy. Zdraví ľudia majú slzný film hrubý 6 +- 2,4 mikrometra v porovnaní s ľuďmi so syndrómom suchého oka, ktorých film je hrubý iba 2 +- 1,5 mikrometra [3].

Každé žmurknutie obnovuje slzný film, ktorý chráni oko.

Holland a Tarlow [4] hovoria, že žmurkanie je spojené s kognitívnymi procesmi. Počas duševnej aktivity, ako riešenie aritmetických úloh alebo snívanie cez deň, frekvencia žmurkania klesá. Žmurknutie sa často vyskytuje s kognitívnou zmenou. Počas počítania matematických problémov zvyčajne nežmurkáme vôbec. Ale hneď ako nájdeme riešenie, tak žmurkneme. Pekným príkladom je čítanie. Väčšina žmurknutí nastáva pri interpunkčných znamienkach. Naopak, emocionálne vypätie a frustrácia sú spojené s vysokou frekvenciou žmurkania.

Faktory prostredia ako klimatizácia, ventilátor, kúrenie, nízka vlhkosť a prach môžu mať tiež negatívny vplyv na kvalitu slzného filmu. Kontaktné šošovky často znižujú kvalitu slzného filmu. Niektorí ľudia nezatvárajú svoje oči úplne pri žmurknutí, dôsledkom čoho sa ich slzný film plne neobnovuje [5]. Oční lekári často predpisujú umelé očné slzy. Problém je, že kvapky nikdy túto chorobu nevyliečia, ony iba potláčajú symptómy kompenzovaním chýbajúceho slzného filmu. Podporná liečba syndrómu suchého oka je zachovávať kvalitu a vlhkosť slzného filmu aj dostatočným žmurkaním. Eyeblink vám dokáže s týmto pomôcť.

[3] BRIGHTBILL, FS, McDONNELL, PJ, McGHEE, CH. Corneal Surgery: Theory Technique and Tissue. 4th edition, Pennsylvania: Mosby Elsevier, 2008.

[4] HOLLAND, M. K. – TARLOW, G. Blinking And Thinking. In Perceptual and Motor Skills, 1975, Dostupné online.

[5] ROSENFIELD, M. Computer vision syndrome: a review of ocular causes and potential treatments. Ophthalmic and Physiological Optics. 2011, Dostupné online.


Dysfunkcia Meibomských žliaz

Úplnosť žmurknutia je ešte dôležitejšie v porovnaní s frekvenciou žmurkania. Pri porovnávaní čítania z vytlačenej knihy a počítačovej obrazovky sa frekvencia žmurkania výrazne nelíši, ale počet neúplných žmurknutí narastá [6, 7]. Cardona a kol. vypracovali štúdiu [8] charakteristík žmurkania pri hraní videohier v porovnaní s normálnymi podmienkami. Pri hraní počítačových hier narastá počet neúplných žmurknutí a frekvencia žmurkania môže klesnúť až na polovicu.

[6] M. Argilés, et al. Blink rate and incomplete blinks in six different controlled hard-copy and electronic reading conditions blink rate and incomplete blinks. Investigative Ophthalmology and Visual Science, 2015, Dostupné online.

[7] C. A. Chu, et al. Blink patterns: Reading from a computer screen versus hard copy. Optometry and Vision Science, 2014, Dostupné online.

[8] G. Cardona, et al. Blink rate, blink amplitude, and tear film integrity during dynamic visual display terminal tasks. Current Eye Research, 2011, Dostupné online.

Prečo záleží na úplnosti žmurknutia?

Lipidová vrstva pozostáva z meiba produkovaného Meibomskými žľazami a aplikuje sa na povrch oka iba počas úplného žmurknutia. Meibomské žľazy sú umiestnené na okraji očných viečok vo vnútri tarzálnej oblasti. Počas žmurknutia sa musia očné viečka dotknúť, aby sa tak meibum mohlo rozšíriť po povrchu oka a chrániť ho tak pred odparovaním sĺz. Kvôli neúplnému žmurkaniu meibum zostáva v žľazách. Otvory pre žľazy sú blokované klastrami keratotických buniek (zaschnuté meibum), kvôli ktorým nefungujú dobre Meibomské žľazy a lipidová vrstva sa správne neobnovuje. Blokované žľazy vedia časom odumrieť a suché oko bude už pre daného človeka doživotný problém. Tento stav sa označuje ako Dysfunkcia Meibomských Žliaz (DMŽ) [9]. Obštrukčná DMŽ je v súčasnosti považovaná za najbežnejšiu príčinu suchého oka. Vedomý tréning žmurkania vám môže pomôcť napraviť si úplnosť žmurknutí.

[9] D. R. Korb, et al. Tear film lipid layer thickness as a function of blinking. Cornea, 1994, Dostupné online.


Aké sú možnosti liečby suchého oka?

Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť syndrómu suchého oka, je zdravo žmurkať. To je dôvod, prečo by vás mal Eyeblink sprevádzať pri práci s PC. Existuje niekoľko dobrých rád, ktoré vám pomôžu bojovať s touto chorobou. Teplá masáž očných viečok prináša dočasnú úľavu od bolesti. Stačí zvlhčiť vreckovku teplou vodou, priložiť si ju na oči a masírovať. Zaostrovanie na krátku vzdialenosť na dlhší čas môže sprevádzať bolesť hlavy. Prestávky a prepláchnutie očí studenou vodou niekoľkokrát za deň fungujú skvele. Po dokončení malej úlohy je dobré vstať od počítača, spraviť si čaj alebo len tak sa pozrieť von z okna. Krátke prestávky od počítača po dokončení úlohy sa stanú automatickými, niečo ako odmena. Pravidlo 20/20/20 je veľmi efektívne. Po 20 minútach práce za počítačom by sme sa mali pozerať na objekt vzdialený 6 metrov (20 stôp) po dobu asi 20 sekúnd. Krátke prestávky sú skvelá pomoc. Na základe našich pozorovaní (nahrávali sme veľa ľudí pri práci za počítačom) ľudia veľmi často žmurknú, keď preostrujú alebo sa pozrú preč od obrazovky.

Domáca liečba suchého oka a DMŽ

EyeThera poskytuje komplexnú domácu liečbu suchého oka. Obsahuje denný doplnok HydroEye (vitamíny), slzy Oasis bez konzervačných látok, dezinfekčný sprej, utierky a najmä masku Bruder pre zvlhčenie očí. Ceľom tejto liečby je obnoviť vaše Meibomské žľazy, najmä maska pomáha odblokovať zhluky keratotických buniek z Meibomských žliaz, aby sa uvoľňovalo meibum. Ráno sa maska zohreje v mikrovlnke a aplikuje sa na 5 minút. Ďalej sa použije dezinfekčný sprej Avenova na zabíjanie baktérií. Utierky Cliradex sa použijú na odstránenie mŕtvych baktérií a vytvorenie správneho prostredia. Sú derivátom čajového oleja, ktorý pôsobí ako čistiaci prostriedok na pokožku a inhibuje rozmnožovanie baktérií, húb a plesní (ale nie je to dezinfekčný prostriedok). Keďže cieľom je zabiť baktérie, ktoré žijú na olejoch a bielkovinách v našich slzách a potom sa množia na našich viečkach a riasach, je užitočné použiť obe metódy. Dve kapsuly denného doplnku HydroEye sa podávajú ráno a ďalšie 2 večer. Počas dňa sa používajú chladené Oasis kvapky 4- až 6-krát. Sú bez konzervantov a v malých kapsulách, aby sa minimalizovalo riziko infekcie. Treba piť veľa vody, v zime použiť zvlhčovač vzduchu a v lete sa vyhýbať sedeniu pri ventilátoroch a klimatizácii. Vo večerných hodinách opäť používajte Bruder masku na 5 minút a sprej Avenova na dezinfekciu očných viečok.

Cvičenie žmurkania

Ak trpíte neúplným žmurkaním, je dôležité cvičiť žmurkanie. Zatvorte oči na 5 sekúnd a otvorte ich. Pri zatvorení sa snažte viečka viac stlačiť tak, aby ste vyvíjali väčší tlak na Meibomské žľazy. Cvičenie opakujte 5-krát za sebou.


Ako si umiestniť obrazovku?

Svetelné podmienky sú dôležité pre starostlivosť o oči. Správne nastavenie počas dňa a noci vytvára viac pohodlia pre naše oči pri práci za počítačom.

Pracovné prostredie je dôležité. Ak je to možné, používajte matné displeje. Obrazovka by mala byť 50 centimetrov od vašich očí a pod 10-20 stupňovým uhlom, ako je ilustrované na obrázku. Svetelné podmienky sú dôležité: mali by ste si vždy upraviť jas monitora tak, aby to bolo príjemné pre vaše oči (ako to robí Eyeblink :)). Prirodzené svetlo by malo prichádzať zboku. Okno by nemalo byť pred vami ani za chrbtom, kvôli odrazom a kontrastu svetla z obrazovky počas obeda alebo noci. Používajte stropné svetlo v miestnosti alebo aj stolná lampu, ktorá by mala byť umiestnená za monitorom v neskorých hodinách pre zvýšenie pohodlia vašich očí.

Neblikajúce obrazovky

Väčšina TFT obrazoviek bliká, pretože používajú moduláciu šírky impulzov (Pulse Width Modulation) na kontrolovanie stmavovania RGB led diód. Môže to spôsobovať bolesť očí, závrat a bolesť hlavy kvôli blikajúcemu pozadiu obrazovky. Nízka frekvencia spôsobuje viacnásobné kontrakcie a zväčšenie zreničky. Viac sa môžete dočítať tu. Môžete si skontrolovať zoznam neblikajúcich TFT monitorov. IPS monitory používajú inú technológiu (drobné blikanie možno vidieť pri stmavení monitora) a majú aj lepšie pozorovacie uhly či reprezentáciu farieb. Ak pracujete v prostredí osvetleným neónkami alebo LED žiarovkami, buďte opatrní, môže sa vyskytnúť to isté blikanie a môže spôsobiť tie isté problémy.

Potlačenie modrého svetla

Dnes sú opäť populárne okuliare pre prácu s počítačom. Čo je také špeciálne na týchto okuliaroch? Je to iba jemne žlté sklo, ktoré potláča modré svetlo. Prečo nám modré svetlo škodí? Ako sa ľudia vyvíjali, prispôsobili sme sa Slnku a jeho teplote farieb. Počas západu Slnka je slnečné svetlo červenšie kvôli jeho dlhej ceste cez atmosféru. Modré svetlo má väčší rozptyl, preto vidíme viac červeného svetla, ktoré sa nerozptýli. Ľudia v noci spia a naše telo si uvedomilo, že svetlo ide do oranžova predtým, ako je tma, a tak sa začína produkcia melatonínu, ktorý nám pomáha zaspať. Keď pracujeme za počítačom pred spaním, naša hypofýza neprodukuje toľko melatonínu a náš spánok bude menej kvalitný. Mali by sme sa vyhnúť obrazovkám pred spaním alebo aspoň používať okuliare či iný filter. Okrem Eyeblink-u môžete použiť k potlačeniu modrého svetla softvérové riešenia ako je f.lux alebo Windows 10 už má túto funkcionalitu.